Na razie nie ma informacji o zniszczeniach lub ofiarach. Wyniki badań potwierdzają, że statyczny spadek naprężenia ścinającego może być fundamentem do zrozumienia niszczącej siły trzęsienia ziemi. Im większy ten spadek, tym więcej energii trafia w fale sejsmiczne, a tym samym rośnie potencjał destrukcyjny. W praktyce oznacza to, że analiza może pomóc w prognozowaniu siły przyszłych wstrząsów.
Czy nadchodzi nowy rozdział w fizyce trzęsień ziemi?
Ponadto, planowane jest utworzenie 100 tysięcy mieszkań socjalnych dla osób najbardziej narażonych. Właściwe miasto zostało założone w 1550 roku przez króla Gustawa Wazę. W 1640 roku główne centrum miasta zostało przeniesione na obecne miejsce.
Rekomendacje dla mieszkańców
Zespół przeprowadził eksperymenty z użyciem syntetycznych kataklazytów, czyli drobnoziarnistego odpowiednika skał występujących w strefach uskokowych. Poddany kontrolowanemu ciśnieniu materiał przechodził cykle powolnego narastania naprężenia, a następnie gwałtownego poślizgu. Dotąd szacunki Dow Jones Industrial Average utrzymuje wykrawania przez cały czas highs tego bilansu energetycznego opierały się na uproszczeniach i symulacjach. Zaledwie ułamek energii uwalnianej podczas trzęsień ziemi dociera do powierzchni w postaci fal sejsmicznych. Rozprasza się w skałach, podgrzewa je, topi i rozbija na pył.
Trzęsienie ziemi w Stambule. Drżały kamery w programie na żywo
- Polka wyjaśnia, że mieszkańcy Stambułu wiedzą, jak reagować w takich sytuacjach.
- Można też lepiej zrozumieć, dlaczego niektóre trzęsienia ziemi rozchodzą się gwałtownie i są bardziej niszczące, mimo podobnej lokalizacji czy magnitudy.
- Gubernator Yalova Hülya Kaya poinformował, że w mieście nie wystąpiły żadne problemy spowodowane trzęsieniem.
Niektóre z wstrząsów wtórnych osiągnęły magnitudę 4,9. Hipocentrum zarejestrowano na głębokości sześciu kilometrów – podało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Dotychczas nie pojawiły się informacje o ewentualnych zniszczeniach czy ofiarach trzęsienia. Mieszkańcy Stambułu, co widać na nagraniach zamieszczanych w mediach społecznościowych, opuścili masowo swoje mieszkania i inne budynki. Trzęsienie ziemi z 23 kwietnia 2025 roku miało magnitudę 6,2 według tureckiej agencji AFAD, choć Niemieckie Centrum Badań Geologicznych (GFZ) oszacowało ją na 6,02.
W tych miastach w Polsce żyje najwięcej singli. W jednym aż 36,6 proc.
Stambuł znajduje się w pobliżu Północnoanatolijskiej Strefy Usuwania, jednej z najbardziej aktywnych sejsmicznie stref na świecie. W przeszłości miasto doświadczało poważnych trzęsień ziemi, w tym katastrofalnego w 1999 roku, które spowodowało śmierć tysięcy osób. 23 kwietnia 2025 roku Stambuł został nawiedzony przez silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2, które spowodowało panikę wśród mieszkańców i doprowadziło do licznych obrażeń. Wstrząsy były odczuwalne nie tylko w metropolii, ale również w innych miastach zachodniej Turcji. Choć fizyczne szkody były minimalne, trzęsienie ziemi wywołało znaczący niepokój wśród mieszkańców. Stambuł, jako miasto o wysokim ryzyku sejsmicznym, od lat żyje w cieniu prognoz o możliwej katastrofie.
- Minister Yerlikaya poinformował, że “wszystkie odpowiednie zespoły i instytucje rozpoczęły już prace w terenie”.
- Jak relacjonuje PAP, epicentrum zjawiska sejsmicznego, które wydarzyło się o godzinie 12.49 czasu lokalnego, zlokalizowane było na Morzu Marmara.
- Nie zgłoszono zawalonych budynków ani ofiar śmiertelnych.
- “To jedno z najsilniejszych trzęsień, jakie nawiedziło 16-milionowe miasto w ostatnich latach” – podkreśla agencja Reutera.
Trzęsienie ziemi w Turcji. Stambuł sparaliżowany
Władze monitorują sytuację, a mieszkańcy są ostrzegani przed wchodzeniem do uszkodzonych budynków. Kamczatka leży w Pacyficznym Pierścieniu Ognia — jednej z najbardziej narażonych na wstrząsy tektoniczne części świata. W rejonie miasta Pietropawłowsk Kamczacki w Rosji doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8 — poinformowała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS).
Miasta partnerskie
Brak poważnych zniszczeń został przyjęty z ulgą, ale komentatorzy zwracali uwagę na potrzebę wzmocnienia infrastruktury i systemów wczesnego ostrzegania. Przed godziną 15 prokremlowska agencja TASS przekazała, że wskutek trzęsieni ziemi ucierpiało 151 osób. Mieszkańcy Stambułu masowo opuścili swoje mieszkania i inne budynki, co widać na nagraniach zamieszczanych w mediach społecznościowych. Helsinki z racji swej roli są największym węzłem transportowym kraju i jednym z największych w tej części świata. Jest ośrodkiem zarówno transportu dalekobieżnego, jak i miejskiego. Miasto posiada rozwiniętą komunikację miejską, zarówno szynową, jak i autobusową.
Biuro gubernatora prowincji Stambuł wezwało mieszkańców do unikania wchodzenia do uszkodzonych budynków oraz powstrzymania się od jazdy samochodami czy komunikacją miejską. Minister spraw wewnętrznych Turcji, Ali Yerlikaya, poinformował, że wszystkie odpowiednie zespoły i instytucje rozpoczęły już prace w terenie. – Trzęsienie było też odczuwalne w okolicznych prowincjach – dodał. Minister spraw wewnętrznych Turcji Ali Yerlikaya poinformował, że “wszystkie odpowiednie zespoły i instytucje rozpoczęły już prace w terenie”. “Trzęsienie było też odczuwalne w okolicznych prowincjach” – dodał.
Minister transportu Turcji Abdulkadir Uraloglu poinformował, że “dotąd nie zarejestrowano uszkodzeń ani niepokojących zdarzeń na autostradach, lotniskach, pociągach i w metrze”. Tureckie media przekazały, że do poszukiwania ewentualnych ofiar skierowano śmigłowce ratunkowe. Minister spraw wewnętrznych Turcji, Ali Yerlikaya, ogłosił, że służby zostały natychmiast skierowane do działania. – Wszystkie odpowiednie zespoły i instytucje rozpoczęły już prace w terenie – przekazał minister Yerlikaya. Potwierdził, że wstrząsy były odczuwalne nie tylko w Stambule, ale także w okolicznych prowincjach. RMXnews podaje, że wstrząsy były odczuwalne nawet w sąsiednich krajach takich jak Bułgaria, Grecja i Rumunia.
Epicentrum znajdowało się w Morzu Marmara, około 28 km na południe od Silivri, na głębokości 6,92-10 km. Płytka głębokość wstrząsu sprawiła, że był on Nie spieszy się z inwestycjami w Macedonii silnie odczuwalny w gęsto zaludnionym Stambule, zamieszkanym przez 16 milionów ludzi. Po głównym wstrząsie odnotowano kilka wstrząsów wtórnych, w tym jeden o magnitudzie 5,3, co zwiększyło niepokój mieszkańców. Turcję przecinają dwie główne linie uskoków, co powoduje częste trzęsienia ziemi.
Minister spraw wewnętrznych Ali Jerlikaya poinformował w środę po południu, że do służb ratunkowych nie wpłynęło żadne zgłoszenie o zawalonych budynkach mieszkalnych. Wstrząsy były jednak na tyle silne, że spowodowały panikę wśród mieszkańców. Jak podał gubernator Stambułu, 151 osób zostało rannych po wyskoczeniu z wyższych pięter w momencie trzęsienia.
Wybuch w kawiarni w Madrycie. Ponad 25 osób rannych
Minister zdrowia Turcji Kemal Memisoglu poinformował, że w wyniku paniki po trzęsieniu do szpitala trafiło 236 osób. Zaznaczył jednak, że póki co nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych. Tureckie służby informują o trzęsieniu ziemi w Stambule o magnitudzie 6,2. “To jedno z najsilniejszych trzęsień, jakie nawiedziło 16-milionowe miasto w ostatnich Sekrety Tradeallcrypto latach” – podkreśla agencja Reutera. Hipocentrum wstrząsu znajdowało się na głębokości 10 km.